طرح همیار کارآفرین از نگاه فرزاد حیدری مدیر آموزش مؤسسه کار و تأمین اجتماعی


جناب آقای حیدری باخبر شدیم که مؤسسه کار و تأمین اجتماعی همانند سالهای گذشته برای ایجاد نگرش کارآفرینانه در ذهن آینده­سازان کشورمان طرحهای جدیدی را اجرا می­کند و یکی از این طرحها، طرح همیار کارآفرین است اگر امکان دارد در خصوص این طرح توضیحاتی را ارائه فرمائید.

بسم الله الرّحمن الرّحیم، کارشناسان مؤسسه کار و تأمین اجتماعی همواره در پی اجرای طرحهایی هستند که به کمک آنها بتوانند راههای جدید  شکوفایی استعدادهای نهفته در درون نوجوانان را شناسایی کنند و با به کار بستن آنها طرحی نو دراندازند. دانش آموزانی که در دوره دبیرستان مشغول به تحصیل هستند به لحاظ شرایط سنی در موقعیتی بسر میبرند که لازم است با مجموعه مهارت­ های زندگی آشنا شوند و با توجه به اینکه یکی از مهمترین مهارت ­ها برای هر انسانی مهارت انجام دادن کار مؤثر و یا داشتن شغل تأثیرگذار و درآمدزا می ­باشد. ما هم با اجرای طرحهای مختلف می­کوشیم تا در ذهن نوجوانان این مرزوبوم نگرش کارآفرینانه ایجاد و یا آنرا تقویت کنیم . کسانیکه دارای نگرش کارآفرینانه می­ باشند با بکارگیری این نوع نگرش همواره توانسته ­اند نقش تأثیرگذاری از خود در جامعه ایفا کنند طرح همیار کارآفرین نیز دقیقاً در این راستا اجرا می­شود. در این طرح پیش بینی شده که دانش آموزان تحت پوشش با شرکت در دوره آموزشی همیار کارآفرین با مفاهیم کارآفرینی، کسب و کار، ویژگیهای افراد کارآفرین، رمزگشایی از موفقیت های انان و بررسی زندگی نامه کارآفرینان موفق بتوانند به این توانمندی برسند که به راحتی مصداق کارآفرینی در جامعه را شناسایی کنند و با یادگیری مفاهیم خلاقیت، نوآوری، شیوه­های ایده­یابی و ایده­پردازی و آشنایی با تکنیک­های مختلف پرورش خلاقیت،  از  استعداد های نهفته  خود که از جانب خداوند منان در وجود همه انسانها به ودیعه گذاشته شده استفاده بهینه نمایند و بتوانند طرحهای خلاقانه­ای را ارائه نمایند و با آموزش اصول و روشهای کارتیمی و گروهی و شیوه­های غربال ایده برای بهبود وضعیت خود و دیگران ایده­پردازی نموده و با تشکیل گروههای کوچک و چند نفره و با بهره­گیری از عقل جمعی ایده­های گروه را غربال و برترین ایده­ها را انتخاب و ارائه نمایند و همچنین با توجه به اینکه دانش­آموزان دوره دبیرستان به لحاظ شرایط سنی در موقعیت انتخاب رشته تحصیلی و رشته شغلی  قرار دارند در قالب این طرح تلاش خواهد شد که آنها با مجموع رشته­های تحصیلی و رشته­های شغلی آشنا شوند و با شناخت دقیق از کارکرد شغلهای مختلف،  شغل آینده خود را با شناخت بیشتری انتخاب نمایند و همچنین به آنها این موضوع آموزش داده خواهد شد که کارآفرینی بهترین گزینه شغلی می­باشد و می­تواند ثمرات ارزشمندی برای شخص کارآفرین  و جامعه داشته باشد و برای اینکه بتوانند با کسب مهارتهای لازم جهت کارآفرین شدن در آینده آماده­تر شوند طی چند جلسه آموزشی به آنها این مهارت آموخته خواهد شد که با کارآفرینان موفق جامعه که خود شناسایی کرده­اند ارتباط برقرار کنند، مصاحبه کنند و سعی کنند با رمز و راز موفقیت کارآفرینان از نزدیک آشنا شوند و برای آینده شغلی خود الگویی عملی داشته باشند و با برقراری ارتباط مداوم به عنوان همیار کارآفرین در انجام امور به کارآفرینان موفق جامعه کمک کنند و از تجربه­های ارزشمند کارآفرینان برای کارآفرین شدن خود به نحو مطلوب استفاده کنند.


آیا در این آموزش ها یک رشته شغلی یا مهارت خاصی مورد نظراست؟

رشته خاصی موردنظر نیست چرا که افراد در هر شغلی که دارند می­توانند کارآفرین شوند، دانش آموزان می­توانند با ادامه تحصیل خود مثلاً پزشک شوند و لی بجای استخدام در یک بیمارستان دولتی یا خصوصی با داشتن ایده جدید و شناسایی ارزشهای جدیدی از شغل پزشکی و راه­اندازی بیمارستان یا کلینیک تخصصی با طرحی نو برای ارائه خدمت به هموطنان در نقش یک پزشک کارآفرین ایفای نقش نمایند یا می­توانند مهندس شوند امّا مهندس کارآفرین،  یا معلم شوند ولی معلم کارآفرین، یا کشاورز شوند امّا کشاورزی کارآفرین یا کاسب شوند اما کاسب کارآفرین و ..... .

مؤسسه کار و تأمین اجتماعی با چه رویکردی سراغ طرح همیار­کارآفرین رفته است؟

قریب به اتفاق نسل امروز جامعه ما، خصوصاً دانش آموزان از نظر بکارگیری مهارت­های زندگی در حد بسیار پائینی قرار دارند و در مدارس و دانشگاهها بیشتر به آموزش تئوری­های علمی محض می­پردازند و ما می­کوشیم بصورت مستقیم و غیرمستقیم این مطلب را  در جامعه علمی کشور  جا بیاندازیم   که در کنار این آموزش­های تئوریک محض بایستی با ارائه طرحهای نو به دانش آموزان و دانشجویان آموزشهای کاربردی و عملی نیز داده شود. این جهت­گیری برای توسعه کشور از تأکیدات سند چشم انداز 20 ساله است و رویکرد اصلی ما آشنا کردن نوجوانان با فضای واقعی کسب و کار و مشاغل موجود در جامعه و تقویت قوه خلاقیت دانش آموزان و بهره­گیری مناسب از یافته­های ذهنی و تفکرات دانش آموزان برای ارائه ایده­های مناسب برای حل مشکلات خود و جامعه است و طرح همیار کارآفرین با محتوای آموزشی که برایش تدارک دیده شده در صورت اجرای صحیح می­تواند برای این هدف راهگشا باشد و دانش آموزان مشمول طرح را برای ورود به بازار کار آماده­تر نماید و در جهت ایجاد اشتغال با نگرش کارآفرینانه مفید باشد و با ارائه راهکارهای مناسب در تربیت دانش آموزانی خلاق، هدفمند،
فرصت شناس، ثروت آفرین، ارزش آفرین و کارآفرین مؤثر واقع شود.

این طرح در چه سطح گستره­ ای اجرا می­شود؟

پاسخ: این طرح فعلاً بصورت پایلوت در شهر تهران با مساعدت آموزش و پرورش شهر تهران در 11 مرکز آموزشی متوسطه اعم از هنرستان ها و دبیرستان های  دخترانه و پسرانه برای 300 دانش آموز برگزار می­شود و استقبال مدیران مراکز آموزشی، دانش آموزان و اولیاء آنان این امیدواری را ایجاد کرده که پس از اتمام دوره و ارزیابی از دستاوردهای طرح  بتوان در آینده در سطح گسترده­تری برای تعداد بیشتری از دانش آموزان اجرا کرد.

اگر امکان دارد مراحل اجرای طرح را  برای خوانندگان ما توضیح بفرمائید.

برای اجرای موفقیت آمیز این طرح 8 گام در نظر گرفته شده است:
 گام اوّل: کسب موافقت مسئولین آموزش و پرورش و هماهنگی با مدیران مراکز آموزشی و ثبت نام از دانش آموزان می­باشد که این گام بصورت کاملاً موفقیت آمیز انجام گرفته است.
گام دوّم: برگزاری جلسات توجیهی ویژه اساتید دوره، مدیران مدارس، دانش آموزان و اولیاء دانش آموزان است که این طرح چیست و به دنبال چه هدفی است.
گام سوم: برگزاری کلاسهای آموزشی طی 13 جلسه 4 ساعته می­باشد که با بهره گیری از اساتیدی که دوره­های تربیت مدرس کارآفرینی را گذرانیده­اند با تدریس سرفصلهای آشنایی با طرح همیارکارآفرین، مبانی کارآفرینی، ویژگیهای افراد کارآفرین، رمزگشایی از کارآفرینان، خلاقیت و نوآوری، تکنیک­های پرورش خلاقیت، شناخت و ارزیابی فرصت، ایده­یابی و ایده­پردازی، آشنایی با شیوه­های اخذ مصاحبه انجام می­شود.
گام چهارم: دیدار با کارآفرینان موفق که در این گام دانش آموزان بصورت گروهی با کارآفرینان موفق که از قبل هماهنگ شده دیدار و با کارآفرینان بصورت حضوری از نزدیک آشنا خواهند شد .
گام پنجم: شناسایی کارآفرینان موفق و برقراری ارتباط مؤثر با آنان و کسب اعتماد آنان جهت انجام مصاحبه­های ویژه با همیاران کارآفرین می­باشد که این گام مهمترین گام این طرح می­باشد و همیاران باید بکوشند که با رمز و راز موفقیت کارآفرینان موفق هرچه بیشتر آشنا شوند و سعی کنند از تجربیات آنان به عنوان الگوهای موفق در جامعه استفاده بیشتری بنمایند.
گام ششم: اخذ مصاحبه­های انجام شده توسط همیاران و چاپ و انتشار متون مصاحبه آنان در سایت همیار کارآفرین و نشریه ویژه طرح، بنام خود همیاران کارآفرین  که در صورت اجرای صحیح  این سایت و نشریه منبع آموزشی بسیار قوی برای استفاده سایر دانش آموزان خواهد شد .
گام هفتم: برگزاری همایش پایانی طرح همیار کارآفرین است که در این همایش بزرگ از اساتید، مدیران
مدارس مجری، مسئولین دوره­ها در مدارس،  دانش آموزان، اولیاء دانش آموزان و کارآفرینان موفق که در این طرح همکاری نموده­اند و همیاران را به عنوان همکار و مشاور خود در نظر گرفته­اند و مسئولینی که در اجرای طرح همکاری داشته­اند دعوت خواهند شد و ضمن بیان گزارشی از اجرای طرح و دستاوردهای آن به تعدادی از دانش آموزان که ایده برتری را ارائه داده­اند و به تعدادی از دانش آموزان که مصاحبه­های جذاب و نکته­داری اخذ و ارائه نموده­اند و همچنین کارآفرینانی که همکاری تأثیرگذاری داشته­اند و مدیران مدارسی که همکاری دلسوزانه­ای داشته­اند و اساتید دوره که با خلاقیت بیشتری برخورد کرده­اند با حضور مسئولین تقدیر بعمل خواهد آمد.
گام هشتم: چاپ و توزیع نشریه پایانی طرح می­باشد که در این نشریه کلیه مصاحبه­های انجام شده توسط
دانش آموزان به نام خودشان چاپ و همچنین ایده­های برتر آنان به جامعه معرفی خواهد شد.

آقای حیدری از سایت همیار کارآفرین صحبت کردید امکان دارد بیشتر توضیح بدهید.

سایت همیا رکارآفرین به آدرس   www.hamyarekarafarin.com    برای همه کاربران قابل دسترسی است.در این سایت اطلاعات بسیار ارزشمندی قرارداده شده که می­تواند برای هر خواننده­ای جذاب و آموزنده باشد از جمله اصل طرح، محتوای آموزشی طرح، دبیرستان­های مجری، اساتید دوره، دستاوردها، زندگی­نامه کارآفرینان موفق و دانش آموزان همیار کارآفرین با نام و مشخصات کامل معرفی شده­اند و قرار است کلیه فعالیتهای همیاران کارآفرین در این سایت ضبط و ثبت شود و پیشنهاد می­کنم حتماً از این سایت دیدن کنید خصوصاً قسمت «کوتاه امّا زیبا » را حتما ببینید .
آیا این امکان وجود دارد که دانش آموزان پس از آشنایی با مهارت­های کسب و کار و کارآفرینی در همین مرحله از زندگی کاروپیشه­ای راه­ اندازی کنند؟

چنین امکانی منتفی نیست بستگی به استعداد و میزان بهره­گیری دانش آموزان از قوه خلاقیت خود دارد.  ما تلاش می­کنیم آنها باور کنند که می­توانند، و با استفاده بهینه از توانمندیهای خود راههای جدیدی را شناسایی کنند و به منظور ایجاد نگرش کارآفرینانه ، دانش و اطلاعات لازم در خصوص مشاغل مختلف را به آنها ارائه می نمائیم و پرواضح است که در برخی رشته­ها دانش آموزان ضمن تحصیل می­توانند با تشکیل گروه­های کاری وارد بازار کار شوند مثلاً با ارائه طرح و برنامه­های جدید و کسب اعتماد مسئولین مدرسه، تعاونی آموزشگاه را در اختیار بگیرند و به درآمدزایی هم برسند . هنرجویان رشته­های فنی و حرفه­ای به خصوص دختران توانمندما در مدارس می­توانند با کسب تجربیات موفق کارآفرینان، حتی اولیای خود، طرح ها  و ایده­های جدیدی را ارائه نمایند. وقتی موانع ذهنی از خلاقیت دانش آموزان کنار زده شود و بسترهای لازم فراهم شود همه گونه موفقیتی امکان پذیر خواهد شد.

قرار است بعد از اتمام دوره همیاران کارآفرین چه فعالیت هایی در عرصه جامعه انجام دهند؟

با توجه به نگرس کارآفرینانه ای که در ذهن همیاران نقش می بندد، انتظار داریم که آنان برای ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین همسالان، اقوام و دوستان خود فعال شوند و با نهاد ها و سازمان هایی که برای بسط ، توسعه و آموزش کارآفرینی فعالیت می نمایند همکاری کرده و با برقراری ارتباط موثر با کارآفرینان و کسب اعتماد آنان به عنوان یاور و مشاور کارآفرینان با تجربه ، مشغول به کار شوند و تلاش نمایند با بهره گیری از تجربیات آنان در آینده خود نیز از کارآفرینان موفق ایران اسلامی بشوند.

مهمترین شاخص­هایی که با آنها موفقیت این طرح را ارزیابی می­کنید کدام­ شاخص­ها هستند ؟

موفقیت طرح هم از جنبه شاخص­های کمّی و هم از جنبه شاخص­های کیفی مدنظر خواهد بود. در شاخص­های کمّی می­توان از میزان همکاری مدارس، استقبال دانش آموزان، اولیاء دانش آموزان و .... نام برد و در شاخص­های کیفی از میزان علاقه و مشارکت همیاران کارآفرین در تماس حضوری و اخذ مصاحبه تخصصی از کارآفرینان و تهیه گزارش های  مستند و ارائه ایده­های فردی و گروهی برای بهبود وضعیت زندگی خود و دیگران نام برد.

جناب آقای حیدری ضمن تقدیر و تشکر از زحمات خالصانه شما از اینکه وقت خود را در اختیار ما قراردادید از طرف نشریه سپاسگزاری می­کنم.